İnovasyon Mu… Şeyy…

İnovasyon.  Geçtiğimiz birkaç yılın, hatta belki içinde bulunduğumuz onyılın moda sözcüğü. Herkes onu çok ciddiye alıyor, herkes onu çok iyi bildiğini iddia ediyor, ama çevremize baktığımızda yenilikçi (inovatif) bir şirket olarak adlandırabileceklerimiz bir elin parmaklarını geçmez. Acaba bu niye?

Blu Maya’nın Baş Stratejisti Jorge Barba, “Kendi İnovasyon Tanımınızı Yaratın”(Create Your Own Definition of Innovation) başlıklı yazısında, çoğu şirketin kendi iç bünyelerinde inovasyonun ne anlama geldiği konusunda bir görüş birliği oluşturmadıklarından bahsediyor.  Her işletmeye evrensel olarak uyarlanabilecek klasik bir tanım da yok.  O halde inovasyonun genel olarak organizasyon için, ve özel olarak her bir çalışan için ne anlama geldiğini tanımlayacak bir inovasyon tanımı yapmak görevi üst düzey yönetimdeki liderlere düşüyor. (Tanıdık geldi mi? Belki Strateji Mi… Şeyy… yazısını okumuşsunuzdur.)

“Eğer şirketiniz inovasyonun stratejik bir öncelik olduğunu söylüyor ama etrafta “inovasyon üretici alışkanlıklar” göremiyorsanız inovasyon yapamayacaksınız, bu kadar basit.  Çoğu kişi ve kurum gibi inovasyon sözcüğüne yapmacık bir bağlılık sözkonusu demektir.

Aynen strateji gibi, eğer kimse şirketin stratejisinin ne olduğunu anlamıyorsa, herşey boşunadır.

Örneğin, geçenlerde ziyaret ettiğim bir şirketin yöneticileri bana websitelerini güncelleyerek inovasyon yapacaklarını söylediler.  Benim sorum “tam olarak nasıl yapacaksınız bunu” oldu ve kimse bana sağlam bir yanıt veremedi.  Of, of.  Eğer şirketiniz “websitesini güncellemenin” yenilikçi olduğunu düşünüyorsa vay halinize, [yeniliklere yol açmak için] yıkıcı birşey yapmak için size kolay gelsin.

Bunun anlamı şu, eğer şirketinizin çalışanları “müşterilerimizi sürekli memnun etmeyi  websitemizi güncelleyerek sürdüreceğiz” türünden şeyler duyarlarsa hiç bir heyecan ve ilham hissetmeyecekler, dahası kafaları karışacak çünkü bu ifade herkes için farklı bir anlam taşıyabilir.”

Reklam

1 Yorum

Filed under TÜRKÇE Yazılar

One response to “İnovasyon Mu… Şeyy…

  1. Geri bildirim: İnovasyonu Anlamak, Tanımlamak ve Başarmak | AllianceOptima Blog

Yorum Yapın / Make A Comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s